Wizyta MKSL w Cerlicku

Kpt. pil. Franciszek Żwirko i inż. Stanisław Wigura – to zwycięska załoga Challenge’u – Międzynarodowych Zawodów Lotniczych samolotów turystycznych – zakończonych w Berlinie 1932 roku. Wyczyn ten rozsławił polskie skrzydła na całym świecie. Jednak lotnicy polegli 11 września tegoż roku na ziemni czeskiej w locie do Pragi. Pokonał ich żywioł – zła pogoda.

Uroczystości upamiętniające 85. rocznicę tego tragicznego wydarzenia odbyły się w Cierlicku na terenie Czech w miejscu upadku samolotu RWD-6, gdzie stoi monument – pomnik lotnika.

Delegacje Morskiego Klubu Seniorów Lotnictwa SSLW RP na obchodach tej rocznicy reprezentowali kpt. nawig. Jan Gronda i por. mgr Edward Budzyń.

Prezes MK PZKO –Tadeusz Smugała otrzymuje pamiątki dla Domu Polskiego.

W uroczystości, zorganizowanej we współpracy ze Stowarzyszeniem Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, uczestniczyli przedstawiciele wojska z Inspektorem Sił Powietrznych – gen. bryg. pil. Mirosławem Jemielniakiem na czele, władz samorządowych, miejscowego społeczeństwa, seniorów lotnictwa wojskowego i cywilnego, harcerzy, cyklistów, motocyklistów – trudno wszystkich wymienić. Ze Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP uczestniczyła delegacja około 60 seniorów, także z żonami, z sekretarzem ZG SSLW RP, płk. dypl. pil. Zenonem Zgołą na czele.

Delegacja przybyła dwoma autokarami z seniorami oddziałów: Gdyńskiego, Kujawskiego, Bialsko-Podlaskiego, Radomskiego, Tomaszowskiego, Warszawsko-Mazowieckiego oraz z pocztami sztandarowymi – Pilskiego, Poznańskiego, Dęblińskiego, Krakowskiego i Śląskiego, a także Powiatowego Koła w Kościanie Związku Weteranów i Rezerwistów WP z jego prezesem Tadeuszem Mylerem.

W składzie delegacji byli: płk pil. Hieronim Kowalski, wiceprezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego, światowej sławy pilotka – Adela Dankowska, szybowniczka i prezes Poznańskiego Klubu Seniorów Lotnictwa – Barbara Grześkowiak-Bocian. W uroczystości uczestniczył, prezes Svaz Letců ČR, z którym SSLW RP współpracuje w ramach Grupy Wyszehradzkiej – Major General Ing. Jiri Kubala z małżonką.

Cała uroczystość przebiegała zgodnie z ceremoniałem wojskowym, z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z 41 SLSz i Orkiestry Wojskowej z Bytomia.

Uroczystość poprzedziła Msza Święta w miejscowym kościele, po której wszyscy uczestnicy w zwartej kolumnie z Kompanią Honorową i Orkiestrą Wojskową na czele, udali się na miejsce uroczystości – Żwirkowisko. Orkiestraodegrała hymny państwowe Czech i Polski, a prezes PZKO, Tadeusz Smugała uderzeniem w replikę Dzwonu Żwirki i Wigury, ufundowaną w 2012 roku przez Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, obwieścił rozpoczęcie uroczystości. Oryginał Dzwonu Żwirki i Wigury, ufundowany przez społeczeństwo w 1937 roku, także miał obwieszczać „urbi et orbi“, chwałę i tragedię polskich lotników, ale nie doczekał tego – po wybuchu wojny został przetopiony na armaty w pobliskiej hucie w Trzyńcu.

Głos zabrali goście i organizatorzy uroczystości: burmistrz Cierlicka – Martin Polášek, prezes MK PZKO – Tadeusz Smugała, Inspektor Sił Powierznych – gen. bryg. pil. Mirosław Jemielniak oraz sekretarz ZG SSLW RP – płk. dypl. pil. Zenon Zgoła. List z Kancelarii Prezydenta RP do Tadeusza Smugały odczytała wicekonsul RP w Ostrawie – Maria Kowacz.

Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i wieńce pod Pomnikiem Lotnika, a Tadeusz Smugała uderzeniem w dzwon zakończył uroczystość.

W uroczystościach uczestniczyła Ewa Żwirko-Niwińska – wnuczka Franciszka Żwirki z córką.

Po uroczystości na placu przed kościołem odbył się pokaz musztry paradnej, potem uczestnicy spotkali się w Domu Polskim Żwirki i Wigury, w którym odbył się pokaz filmu „Chwała Bohaterom“, w reżyserii Krzysztofa Pawła Bogocza – wspomnienie o Franciszku Żwirce i Stanisławie Wigurze.

Uczestnicy ze Stowarzyszenia, po powrocie do Wisły do ośrodka „Limba“, spotkali sie na uroczystej kolacji, podczas której oprócz dobrego jadła były opowieści i wspomnienia lotników, które przeciągnęły się do późnej nocy.

Było to bardzo udane wydarzenie i przyniosło wiele niezapomnianych wrażeń nie tylko seniorom lotnictwa, ale wszystkim uczestnikom, a relacje z obchodów tego jakże ważnego dla historii lotnictwa polskiego wydarzenia, można przeczytać, w poniższych artykułach i zamieszczonych zdjęciach.

http://zwrot.cz/2017/09/na-zwirkowisku-uczczono-bohaterow-przestworzy/

http://sslwrp.pl/Start.php