Uroczyste obchody 100 – lecia Lotnictwa Wojskowego

W bieżącym roku przypada 100 lat od powołania Lotnictwa Wojskowego w Polsce. Uroczystości tej okrągłej rocznicy odbyły się w Dęblinie, Radomiu i Warszawie w dniach 23 – 28 sierpnia 2018 roku.

Delegacja naszego Klubu w osobach Prezesa Pawła Padiasa i Sekretarza Włodzimierza Borka uczestniczyła w uroczystościach w Dęblinie i Warszawie. W uroczystościach w Dęblinie uczestniczyli również członkowie naszego Klubu Zofia Andrychowska i Jarosław Andrychowski.

W dniach 23 i 24 sierpnia odbyły się Centralne Obchody 100-lecia Lotnictwa Wojskowego w Garnizonie Dęblin. Pierwszego dnia odbyły się ujęte w programie:

– Ogólnopolska Konferencja Naukowa p.t. „100 lat Polskiego Lotnictwa Wojskowego” Na konferencji tej wygłoszono wiele interesujących prelekcji o polskim lotnictwie wojskowym.

– Zwiedzanie Muzeum Sił Powietrznych. Zmieniona została aranżacja Muzeum. Nastąpiło uroczyste przecięcia wstęgi na otwarciu muzeum. Nasz delegacja przekazała Muzeum plakietek naszego Klubu oraz Stowarzyszenia Oficerów Rezerwy 34. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego i Sympatyków Lotnictwa.

– Koncert Centralnego Zespołu Artystycznego WP, Orkiestry SP, Chóru WSOSP oraz Chóru Dziecięcego. Wysłuchaliśmy wiele znanych utworów w uroczystej aranżacji.

– Spotkanie Lotniczych Pokoleń.

Drugiego dnia kolejne uroczystości:

– Uroczysta msza św. z okazji obchodów 100-lecia Lotnictwa Wojskowego w Garnizonie Dęblin. Msza św. odprawiona została w hangarze Bazy Lotnictwa Szkolnego.

– Uroczysty Apel z okazji 100-lecia Lotnictwa Wojskowego przed Pomnikiem „Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt”. W Apelu uczestniczyła Burmistrz Dęblina pani Beata Siedlecka.

– Zwiedzanie Centrum Symulatorowego 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego. Poznaliśmy najnowsze symulatory lotów samolotów będących na wyposażeniu WSOSP .

Na terenie lotniska czynna była wystawa statyczna statków powietrznych.

W dniach 25 -26 sierpnia w Radomiu odbyły się pokazy lotnicze AIR SHOW 2018. Jednak na tych uroczystościach nasza delegacja nie uczestniczyła.

Dnia 28 sierpnia w Warszawie uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Po mszy uczestnicy uroczystości uczestniczyli w odsłonięciu Pomnika „Chwała Lotnikom Polskim” na terenie Cmentarza Wojskowego na Cmentarzu Wojskowym Powązkach.

W dniu 07.09.2012 r. na zebraniu Delegatów Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, które odbyło się w Ustroniu płk Ryszard Białecki z Oddziału Warszawsko-Mazowieckiego przedstawił wniosek dotyczący budowy Pomnika „Chwały Lotnikom Polskim” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Zebrani zaakceptowali przyjętą propozycję. Zarząd Główny Stowarzyszenia na zebraniu w dniu 8 stycznia 2013 roku podjął uchwałę o realizacji Pomnika i od tej chwili prowadzono wszelkie działania organizacyjne mając na celu doprowadzenie do zbudowania Pomnika. Wykonano wszelkie wymagane działania i na 100 – lecie powołania Polskiego Lotnictwa Wojskowego dokonano odsłonięcia Pomnika.

W uroczystości odsłonięcia Pomnika Chwały Lotnikom Polskim uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Jarosław Mika, Prezes SSLW RP gen. Franciszek Macioła.

Kolejną uroczystością był Apel Pamięci i złożenie wieńców przy Pomniku „Ku Czci Lotników Polskich Poległych w latach 1939 – 1945” usytuowanego na Polach Mokotowskich.

Uroczystości 100 lecia zakończyło Spotkanie Lotniczych Pokoleń w Ogrodach Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W trakcie spotkania występowała Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych.

Przygotował i opracował Włodzimierz Borek