Kwietniowe spotkanie MKSL oddział w Gdyni

14  kwietnia 2019 roku o godz. 11.00 jak w każdą drugą niedzielę miesiąca w Klubie Marynarki Wojennej „Riwiera” spotkali się członkowie Morskiego Klubu Seniorów Lotnictwa RP oddział w Gdyni. Te nasze comiesięczne spotkanie są od samego początku  takim założonym celem wzmacniania więzi międzypokoleniowej i zacieśnieniem kontaktów ze środowiskiem lotniczo-morskim. Ponadto jest to zawsze kolejna okazja do spotkania się w zacnym gronie oficerów i żołnierzy Lotnictwa Marynarki Wojennej i byłego 34. plm MW i OPK.  Tradycyjnie na początku zebrania – prezes MKSL – kmdr por. dypl. pil. rez. Paweł Padias podziękował wszystkim obecnym członkom za tak liczne przybycie.

Po tym krótkim wstępie, obecni członkowie naszego klubu raz jeszcze uczcili minutą ciszy zmarłego kolegę – kmdr dypl. pil. w st. spoczynku Zdzisława Ostałowskiego, którego pożegnaliśmy 8 marca 2019 roku oddając mu ostatnią posługę naszego braterstwa! Następnie prezes złożył obecnym na zebraniu dostojnym kwietniowym jubilatom życzenia urodzinowe. Do tych życzeń oraz życzeń z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych dołączył się również obecny na zebraniu prezes SOR 34. plm i sympatyków lotnictwa – płk pil. w st. spoczynku Leopold Stachowski. 

Kolejnym punktem zebrania było przybliżenie w telegraficznym skrócie najciekawszych przedsięwzięć  dla naszego klubu, w którym będziemy mieli zaszczyt uczestniczyć; plan obchodów Święta Flagi i Konstytucji, biegu Europejskiego, który odbędzie się na lotnisku w Babich Dołach, święta Brygady Lotnictwa MW czy też tradycyjnie zakończenia roku szkolnego w szkole im. MDLot w Pucku. To tylko niektóre ważniejsze wydarzenia na których obecni będziemy.

Następnym punktem zebrania był tzw. „blok wspomnieniowy” zainicjowany rok temu przez naszego prezesa Pawła Padiasa, gdzie swój głos zabrał nasz wieloletni członek klubu – kmdr dypl. mgr w st. spoczynku Marian Skąmski, który podzielił się swoimi wspomnieniami z okresu  pierwszego dnia rozpoczęcia II wojny światowej.  Było to bardzo wzruszające wspomnienie… nadającego takiej głębokiej refleksji nam wszystkim obecnym na dzisiejszym zebraniu. Dodatkowym smakiem dzisiejszego spotkania, było wręczenie specjalnych wyróżnień ZG SSLW RP dla naszych wieloletnich członków za ich wciąż niesłabnące zaangażowanie się na rzecz idei popularyzowania środowiska lotniczego na przestrzeni wielu już lat; pani płk pil. w st. spoczynku Zofii Andrychowskiej, kontradmirała pil. Zbigniewa Smolarka, płk pil. Aleksego Antoniewicza, kmdr mgr Mariana Skąmskiego, kmdr pil. Zdzisława Smyka oraz dla Publicznego Gimnazjum im. „Morskiego Dywizjonu lotniczego” w Pucku. Po tej wzniosłym akcencie,  nastąpiło dalsze kontynuowanie wspomnień naszych wieloletnich członków; swoje osobist wspomnienia  przybliżył tego dnia również – kmdr ppor. pil w st. spoczynku Innocenty Szelągowski, który opowiadał o swoim lataniu w Aeroklubie i lotnictwie MW. Ponadto na dzisiejszym zebraniu mieliśmy również okazje poznać Pana Macieja Multaniaka – członka Aeroklubu Gdańskiego, z zawodu inżynier okrętowiec i modelarz. Jego ojciec był pilotem cywilnym i fotografem. Pan Maciej z ogromnym zaciekawieniem opowiadał o swoich rodzicach i pasjach pokazując m.in.: unikatowe już dziś zdjęcia z pokazów lotniczych w Gdańsku Wrzeszczu z okazji 10-lecia lotnictwa MW (wrzesień 1958 roku), które wykonał jego ojciec.

Na koniec zebrania członkowie naszego stowarzyszenia zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie. No i po raz kolejny, to jakże ciekawe i barwne spotkanie znowu przeciągnęło się do późnych godzin popołudniowych, na co wpływ miała, niewątpliwie od samego początku unikatowa – świąteczna atmosfera 

całego naszego stowarzyszenia. Oby jak największe nasze zacne grono oraz nasi wielbiciele lotnictwa i ludzi bezpośrednio z nim związanych mogli jeszcze długo cieszyć się tak wzruszającymi i pięknymi chwilami. W ten sposób historia naszego środowiska lotniczo-morskiego wciąż trwa i żyje.