60 lat szkoły podstawowej im. Lotników Polskich

Członkowie Morskiego klubu Seniorów Lotnictwa uczestniczyli w Jubileuszu Szkoły Podstawowej nr 28 im Lotników Polskich.
Szkoła Podstawowa nr 28 im. Lotników Polskich to placówka o ciekawej historii. Przybliżaliśmy jej dzieje w artykule: Gdyńską edukację wspiera nawet wojsko. Z okazji 60. urodzin placówki przygotowano szereg wydarzeń. Jednym z pierwszych była zbiórka środków na zakup nowego sztandaru. Dotychczasowy służył placówce od czasów nadania jej imienia, od lat 70-tych. W zbiórkę zaangażowała się cała szkolna społeczność, absolwenci i sympatycy podstawówki.

– Historia tej szkoły jest godnym naśladowania przykładem kooperacji i integracji. Od wielu lat ta placówka współpracuje z Wojskiem Polskim. Nie przeszkodziły w tym przemiany polityczno-społeczne i upływ czasu. To niewątpliwy piękny przykład wspólnej, wieloletniej, pracy całej społeczności i otoczenia na rzecz najmłodszych. Dzięki zaangażowaniu wielu pokoleń mieszkańców Gdyni ta szkoła może poszczycić się wspaniale zintegrowaną społecznością szkolną. Życzę kolejnych, przynajmniej 60, lat tak udanych wydarzeń i tak owocnego współdziałania z otoczeniem – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju – I mam niespodziankę, planujemy budowę kompleksowego obiektu sportowego przy tej placówce zawierającego boisko wielofunkcyjne, bieżnię oraz m.in. skocznię. Ta wiadomość zapewne ucieszy uczniów i wszystkich mieszkańców Babich Dołów.

Oficjalne uroczystości odbyły się 12 maja, w czwartek, i rozpoczęto je mszą św. Uczestnicy spotkali się w Kościele pw. Matki Boskiej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski i św. Jerzego, a podczas eucharystii poświęcono nowy sztandar szkoły. Mszę celebrował nie tylko ksiądz proboszcz Kordian Gulczyński ale również kapelan wojskowy Marynarki Wojennej Ksiądz dziekan Zbigniew Rećko oraz ksiądz prałat Sławomir Decowski, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli. Potem na obchody udano się do szkoły. Tutaj na zebranych czekał m.in. słowno-muzyczny występ uczniów podstawówki i oczywiście jubileuszowy tort.

– Jesteśmy szczęśliwi, że naszą uroczystość uświetnili swoją obecnością  m.in. Małgorzata Bielang, pomorski kurator oświaty, kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec, Dowódca 3 Flotylli Okrętów; kmdr pil. Andrzej Szczotka, Dowódca Brygady Lotnictwa ; kmdr. Cezary Kurkowski, Zastępca Dowódcy 43 Bazy Lotnictwa Morskiego, Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju; Krystyna Przyborowska, Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Gdyni. Licznie stawili się też dyrektorowie gdyńskich szkół i przedstawiciele instytucji, w tym wielu stowarzyszeń wojskowych. Nie mogło zabraknąć naszych absolwentów, ale i emerytów. Podczas uroczystości na auli nasi uczniowie wystąpili z programem muzycznym, na żywo, z udziałem instrumentów. Przygotowaniem uczniów zajęła się Pani Barbara Drwal. Po oficjalnej części goście zostali zaproszeni na tort. Honor jego pokrojenia mieli byli dyrektorowie naszej placówki. Przy muzyce i poczęstunku był czas na wspomnienia – relacjonuje Agnieszka Szwejkowska-Kulpa, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 28 im. Lotników Polskich.