Odszedł kolejny członek MKSL w Gdyni – kmdr dypl. pil. Zdzisław Krakowski

Niestety po raz kolejny mam smutny obowiązek podzielić się na łamach naszej strony informacją, iż 16 maja 2018 roku, odszedł z lotniczego grona – kmdr dypl. pil. Zdzisław Krakowski. Pogrzeb odbędzie się 24 maja 2018 roku. Msza w Kościele Garnizonowym Gdynia-Oksywie rozpocznie się o godz. 13.00. Pochówek będzie miał miejsce na Cmentarzu Marynarki Wojennej o godz. 14.00. Urodzony 11 lipca 1946 roku w miejscowości Radziucie koło Sejn, gdzie ukończył szkołę podstawową oraz liceum ogólnokształcące. W 1962 roku ukończył w Aeroklubie Białostockim, szybowcowy kurs szkolenia podstawowego, zaś w 1963 roku, kurs Lotniczego Przysposobienia Wojskowego I stopnia (na szybowcach). W 1964 roku ukończył kurs Lotniczego Przysposobienia Lotniczego II stopnia na samolotach Junak-3, jako kandydat na kurs pilotażu w OSL w Dęblinie, gdzie rozpoczął naukę w styczniu 1965 roku. Jako podchorąży latał na samolotach TS-8 „Bies”, MiG-15, Lim-1 i Lim-2.

Promowany w listopadzie 1967 roku z III lokatą i III klasą pilota w lotnictwie myśliwskim został mianowany do stopnia podporucznika z prawem wyboru rodzaju lotnictwa. Wybrał lotnictwo morskie i w styczniu 1968 roku rozpoczął służbę jako pilot w 7. plm-sz MW w Siemirowicach, na stanowisku dowódcy klucza. W listopadzie 1973 roku rozpoczął studia na kierunku Lotnictwo Operacyjne w Akademii Sztabu Generalnego, które ukończył w 1976 roku. Po powrocie do pułku został dowódcą eskadry.

Jako pilot I klasy w lotnictwie myśliwsko-bombowym posiadał pełne uprawnienia instruktorskie. Bier udział we wszystkich przedsięwzięciach szkoleniowych: ćwiczeniach na szczeblu MW, pokazach i lotach oraz Centralnych Zawodach Rozpoznania Taktycznego SZ PRL. W 1980 roku został wyznaczony na stanowisko oficera Oddziału Szkolenia w Szefostwie Lotnictwa Dywizji Marynarki Wojennej. W 1984 roku ukończył podyplomowy kurs operacyjny w Akademii Sztabu Generalnego, po którym zajął stanowisko st. inspektora Oddziału Szkolenia Szefostwa Lotnictwa MW, odpowiadając za stan wyszkolenia w zakresie ratownictwa lotniczego na morzu i lądzie oraz za zabezpieczenie wysokościowo-ratownicze personelu latającego lotnictwa Marynarki Wojennej. Uczestniczył w opracowaniu norm i przepisów inicjujących współpracę ze służbami SAR państw nadbałtyckich oraz Polskim Ratownictwem Okrętowym. Wdrażał do służby śmigłowce ratownicze Mi-14PS i W-3 „Anakonda”.

Był współorganizatorem pokazów lotniczych, w tym międzynarodowego Air Show w Gdyni. W 1991 roku został wyznaczony na stanowisko szefa oddziału – zastępcę Szefa Lotnictwa MW. W służbie lotniczej uzyskał klasę mistrzowską i wylatał łącznie około 3000 godzin. W sierpniu 2003 roku przeszedł w stan spoczynku po osiągnięciu granicy wiekowej w posiadanym stopniu wojskowym. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim OOP, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, statuetką „Ikara” oraz wieloma medalami wojskowymi i okolicznościowymi.

Rodzinie i Bliskim, wyrazy głębokiego współczucia i żalu z powodu śmierci, składają prezes, zarząd oraz klubowicze MKSL oddział w Gdyni.

                                       Cześć Jego Pamięci