Uroczystość nadania imienia i sztandaru Szkole Podstawowej w Młyńcu Pierwszym inżyniera pilota doświadczalnego Ryszarda Witkowskiego.

Pilot patronem Szkoły Podstawowej w Młyńcu Pierwszym

14 czerwca, Szkoła Podstawowa w Młyńcu Pierwszym, w gminie Lubicz, oddalonym o około 15 km od Torunia, otrzymała imię patrona – pilota Ryszarda Witkowskiego.

„Warto pamiętać” to program edukacyjny, który był prowadzony w tej placówce oświatowej. Jedna z uczennic szkoły pochwaliła się wujkiem pilotem. Tym pilotem był instruktor i pilot doświadczalny Ryszard Witkowski, jeden z pięciu pierwszych pilotów śmigłowcowych w Polsce. Na śmigłowcu SM-1 ustanowił rekord świata w czasie wznoszenia na 3000 m w klasie śmigłowców tłokowych. Natomiast wersją sanitarną tego śmigłowca wykonał pierwsze w kraju loty w górach.

Swoją przygodę z lotnictwem rozpoczął jako harcerz na kursach modelarskich. Następnie w okresie wojny jako żołnierz Armii Krajowej uczestniczył w osłonie zrzutów zaopatrzenia i „Cichociemnych” na placówce „Solnica” koło Grodziska Mazowieckiego. Wraz z matką i siostrą z narażeniem życia ratowali przed zagładą Żydów, za to uhonorowano ich medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Po wojnie zajął się szybownictwem. Ta wielka pasja zaowocowała zdobyciem Złotej Odznaki Szybowcowej z trzema diamentami.

Młodzież ze Szkoły Podstawowej w Młyńcu Pierwszym miała okazję spotkać się ze swym przyszłym patronem i wysłuchać Jego pasjonujących opowieści, o tym co w życiu ważne i jak spełniać marzenia. Zachwycił wszystkich swoją postawą i radością życia.

Otrzymując sztandar uczniowie ślubowali spełniać swoje marzenia.

Uświetniła uroczystość m.in. liczna rodzina Ryszarda Witkowskiego oraz seniorzy lotnictwa z całego kraju.

Na dziedzińcu Szkoły ustawiono kamień z wizerunkiem Patrona – legendy polskiego lotnictwa.

M.Konarski