Kmdr dypl. por. pil. Zygmunt Samborski

Kmdr dypl. por. pil. Zygmunt Samborski. Urodzony 15 listopada 1921 roku w powiatowym mieście Kopyczyńce, woj. Tarnopolskie. Oficerską Szkołę Lotniczą  w Dęblinie ukończył w 1947 roku w stopniu chorążego, ze specjalnością pilota myśliwskiego. 15 stycznia tego samego roku, rozpoczął służbę w 1 Warszawskim Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Nowym Dworze Mazowieckim. 15 września 1948 roku został przeniesiony do 3. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego, który w tym czasie bazował na lotnisku w Babich Dołach, skąd 11 stycznia 1949 roku został skierowany wraz z samolotem Jak-9 do Eskadry Lotniczej Marynarki Wojennej w Wicku Morskim. Od stycznia 1950 roku do stycznia 1952 roku pełnił służbę na stanowisku starszego pilota w 1 eskadrze 30. Pułku Lotniczego Marynarki Wojennej w Słupsku, a od lutego 1952 roku do lutego 1954 roku służył w 34. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego Marynarki Wojennej, pełniąc w tym czasie funkcje dowódcy klucza cz.p.o. dowódcy eskadry i szefa strzelania powietrznego pułku.

W okresie 1954-1957 studiował w Akademii Sztabu Generalnego w Rembertowie.  Po studiach, do roku 1963 pracował na stanowisku pomocnika ds. lotnictwa Szefa Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego Sztabu Dowództwa Lotnictwa Marynarki Wojennej Gdyni. W latach 1964-1970, pełnił funkcję adiunkta – wykładowcy przedmiotu taktyki sztuki operacyjnej lotnictwa, w Katedrze Sił Morskich Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej w Gdyni. Stale pogodny i uśmiechnięty. Pieszczotliwie nazywany przez kolegów „Nusienkiem”. Poważną minę robił wtedy gdy coś musiał tłumaczyć. Wtedy ustawiał usta w dziób i zaczynał rozmowę od słów „nu wiesz…”

Lubił się dobrze zabawić. Okazji miał niewiele, zważywszy, że na okrągło co drugi dzień pełnił w parze dyżur bojowy przeważnie z chor. pil. Lesławem Węgrzynowskim, z którym mieszkał w jednym pokoju. Gdy czasami zdarzała się okazja, aby „zaszumieć” to wracali z zabawy nad ranem i to bez pieniędzy. Niezwykle przyjazny, ufny i wylewny ze swoimi problemami do ludzi. Po przejściu na emeryturę dalej zamieszkał w Gdyni. Był członkiem Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP i Morskiego Klubu Seniorów Lotnictwa w Gdyni.

samborski-wicko-morskie
Por. pil. Zygmunt Samborski na skrzydle swojego samolotu Jak-9p z 34 plm OPL MW. Zbiory Krzysztof Kirschenstein

Zmarł 4 lipca 2015 roku. Pochowany z honorami 9 lipca 2015 roku na cmentarzu Marynarki Wojennej Gdynia-Oksywie.
Cześć Jego Pamięci