Ostatnia droga ppłk pil. Ignacego Utkiewicza

Lotnicza rodzina MKSL straciła kolejnego człowieka – pasjonata lotnictwa – ppłk. pil. w st. spocz. Ignacego Utkiewicza dla którego lotnictwo było życiową pasją. I to znowu mi przychodzi tu ze smutkiem i niekłamanym żalem przekazać wiadomość o Jego śmierci – żołnierza niezwykłego, obdarzonego ciepłem wewnętrznym, dobrze zorganizowanego i pragmatycznego w życiowych zmaganiach. Samoloty nie miały przed Nim tajemnic. Przez okres swojej nienagannej służby i pracy dla naszego stowarzyszenia, dał się poznać jako człowiek wyjątkowy. Ze smutkiem informuje, iż pogrzeb odbył się w czwartek tj. 15.07. 2021 roku na cmentarzu MW Gdynia Oksywie. Uroczystość miała charakter świecki, z asystą wojskową MW, która oddała salwę honorową. W imieniu całego naszego stowarzyszenia, mowę pożegnalną wygłosił Jego serdeczny kolega i przyjaciel, a nasz honorowy prezes płk pil. w st. spocz. Aleksy Antoniewicz.

Wyrazy szczerego współczucia i głębokiego żalu Najbliższej Rodzinie w tych trudnych chwilach składają prezes, członkowie zarządu oraz koledzy z MKSL oddział w Gdyni.

                                                                                                   Cześć Jego Pamięci.

Nasz członek urodził się 29 sierpnia 1934r. w Lidzie. W roku 1950 w ramach „Służby Polsce” ukończył kurs szybowcowy na górze „czterech wiatrów” w Mrągowie. Wykształcenie średnie techniczne zdobył w 1952r. w Olsztynie. W 1954r. wstąpił do Oficerskiej Szkoły Lotniczej Nr 5 w Radomiu, którą ukończył w skróconym terminie z wyróżnieniem, promowany na stopień podporucznika 30 czerwca 1957r. Służbę zawodową jako pilot rozpoczął w 1 plm w Mińsku Mazowieckim, następnie w 41 plm Malbork, 26 plm Zegrze Pom. Przechodząc kolejne szczeble dowodzenia odszedł do rezerwy z 34 plm Gdynia – Babie Doły ze stanowiska Szefa Strzelania powietrznego pułku. W czasie służby zawodowej przebywał w Dęblinie i Modlinie gdzie przeszkalał pilotów na samoloty MiG-15 i MiG-21. Posiadał uprawnienia i oblatywał samoloty MiG-21, po remoncie głównym w Dęblinie. Posiadał uprawnienie instruktorskie na wyższy pilotaż i walkę powietrzną na małej wysokości. Dwukrotnie był oddelegowany do szkolenia i kierowania strzelaniami powietrznymi z rakiet na podczerwień do bomby przez pilotów węgierskich. Dwukrotnie przebywał na poligonie w ZSRR, gdzie wykonywał strzelanie z rakiet kierowanych do celów powietrznych. W 1972r. zdobył tytuł Mistrza Walki Zespołowej na samolotach MiG-21. Za całokształt służby był wielokrotnie dekorowany odznaczeniami resortowymi, jak również Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W czasie kariery lotniczej latał na samolotach: Piper Cub, Po-2, Junak-3, Jak-11, Jak-23, MiG-15, MiG-17, MiG-17 p, MiG-21, F-13, MiG-21 pf, MiG-21 pfm, MiG-21 sps.