Por. mar. pil. Stefan Skubel

Dziś po raz kolejny mam smutny obowiązek podzielić się na łamach naszej strony z nieco już mocno spóźnioną informacją, że z naszego klubowego grona odszedł do niebieskiego dispersalu por. mar. pil. w st. spocz. Stefan Skubel ur. 20-08-1934r. w Grodzisku Mazowieckim; zm. 15-02-2022r. W m. Gdynia. Uroczystości pogrzebowe odbyły się na cm. Gdynia-Witomino w dn.18-02-2022r.

Chwila wspomnień i refleksji naszego kolegi klubowego kmdr. por. dypl Trenera Spadochroniarstwa Edwarda Budzynia.

Kolega Stefan wśród personelu latającego 15. Samodzielnej Eskadry Lotnictwa Rozpoznawczego Marynarki Wojennej, wyróżniał się wysokim wzrostem i kulturą osobistą. Był człowiekiem niezwykle skromnym i uczciwym, oddany rodzinie i Ojczyźnie, którą kochał bezgranicznie. Służba w powietrzu była Jego pasją i żywiołem, zawsze był wzorowo przygotowany do wykonywanych zadań nad morzem, umiejętnie je omawiał z załogą samolotów Ił-28. Miałem przyjemność z nim wykonać kilkaset wylotów na różne zadania jako członek załogi – strzelec pokładowy RTG. Ponad kol. Stefan wykonywał loty na samolotach An-2, z którego osobiście wykonywałem i organizowałem skoki spadochronowe dla młodych lotników, jako Szef Służby Wysokościowego Ratownictwa. Nasza współpraca była przyjemnością, poza pracą spotykaliśmy się w Klubie Garnizonowym, lub w garażach ponieważ kol Stefan był pasjonatem motoryzacji, posiadał motocykl NSU 250, bo w tym czasie na początku lat 60-tych było to marzeniem wielu ludzi. Z jego usług korzystało wielu naszych kolegów, za spotkanie przy „browarku” w/w klubie Stefan miał poczucie humoru, był koleżeński i niezwykle towarzyski. Na jednym z takich spotkań wśród kolegów/ lub pseudo kol./ Stefan powiedział, między innymi, „nie narzekajcie, że jest wam źle, lecisz na Kołobrzeg kurs nul, nul i jest okey”. Jeden z grona /M J ?/ uprzejmie powiadomił „uszatka” garnizonu, co skutkowało natychmistowym zakazem wykonywania lotów! Były propozycje stanowisk naziemnych, ale służba w powietrzu była Jego pasją i żywiołem – wybrał wolność rezerwy! Jestem dumny, że znałem wspaniałego pilota i z nim współpracowałem! Edward Budzyń.

Przebieg służby: 1955.08.1956r. Sochaczew, od 08.1956r do 1967r. do zakazu wyk. Lotów – 15. SELR Gdańsk Wrz. i Siemirowice.

Zarząd MKSL oraz wierni koledzy składają Rodzinie Zmarłego wyrazy szczerego współczucia.

Cześć Jego pamięci

Por. pil. Stefan Skubel drugi z lewej strony