Pod niebem babiedolskiego lotniska

W drugą sobotę września 2017 roku 43. Baza Lotnicza z Babie Dołów zorganizowała dzień otwarty na lotnisku stałego bazowania. Z tak niecodziennej możliwości obejrzenia z bliska samolotów i śmigłowców skorzystały nie tylko całe rodziny, ale też miłośnicy naszego lotnictwa. Na wciąż urokliwe lotnisko Babie Doły wybrało się wielu mieszkańców nie tylko Gdyni. Wydzielone miejsca dla zgromadzonej publiczności były wypełnione po brzegi od początku imprezy aż do samego końca.

Jako pierwsi na lotnisku pojawili się wspomniani wyżej entuzjaści lotnictwa, którym chłodny, wrześniowy wiatr w niczym nie przeszkadzał, a chwilami przedzierające się przez geste chmury słonce, dodatkowo sprzyjało urokliwym ujęciom. O godz 9.30 otwarto bramę jednostki, przez którą wjeżdżały całe rodziny. Wszystkich zwabiły wcześniej zamieszczone anonse w lokalnej prasie, radiu i na rożnego rodzaju portalach internetowych.

Główny organizator tej imprezy – dowódca 43. Bazy Lotniczej – kmdr pil. Cezary Wiatrak – przygotował ze swoimi podwładnymi szereg ciekawych atrakcji z udziałem nie tylko statków powietrznych, które obecnie użytkuje 43 baza. Główną atrakcją święta lotniczego była wystawa statyczna śmigłowców i samolotów lotnictwa nie tylko morskiego, zorganizowana w formie „zobacz z bliska i dotknij”. Na wystawie statycznej można było podziwiać największe obecnie w polskiej armii śmigłowce typu Mi-14 w wersji zwalczania okrętów podwodnych, śmigłowiec ratowniczy W-3RM „Anakonda”, samoloty Bryza w wersji patrolowo-rozpoznawczej i monitoringu ekologicznego, a także poczciwy śmigłowiec Mi-2 wykorzystywany z powodzeniem przez lotników morskich. Z wojsk lądowych był obecny wciąż cieszący się dużą popularnością śmigłowiec szturmowy Mi-24. Ponadto niewątpliwą dla wszystkich atrakcją był przylot na statykę po długim czasie samolotu myśliwsko-szturmowego Su-22 oraz goszczących już na naszym lotnisku po raz kolejny samolotów MiG-29 i C-295 Casa. Dodatkowym smakiem imprezy była też dawno nieobecna na naszym lotnisku nasza rodzima Iskra, która na co dzień lata w zespole akrobatycznym Biało-Czerwone „Iskry”. Można było więc zasiąść za sterami śmigłowców i samolotów, poczuć się przez chwilę jak członek załogi, a także porozmawiać z załogami na temat specyfiki ich służby.

Na płycie lotniska można było również obejrzeć sprzęt specjalistyczny wykorzystywany do zabezpieczenia szkolenia lotniczego i utrzymania sprawności eksploatacyjnej lotniska. W pokazie dynamicznym zaprezentowano śmigłowiec W3, śmigłowiec pokładowy SH-2G, Mi-24 oraz śmigłowiec ZOP Mi-14PŁ. Największą chyba atrakcją tego dnia był pokaz dynamiczny samolotów bojowych Sił powietrznych RP: Su-22, MiG-29.

Zgromadzone na lotnisku tłumy ludzi z zapartym tchem obserwowały pokazy. Ten wyjątkowy dzień na długo zapisze się w pamięci wszystkich gości, którzy przybyli tego dania na babiedolskie lotnisko oraz dla samych pilotów, personelu technicznego i całego stanu osobowego Lotnictwa MW. Po skończonych pokazach wszyscy zgromadzeni na lotnisku bazy – zadowoleni, lecz z żalem, że to już koniec – wracali do domów, licząc po cichu, że za rok znowu się tu spotkają, a lotnikom morskim i całemu personelowi lotniczemu nie tylko z Babich Dołów należą się wyrazy uznania i szczere podziękowania za tak udaną imprezę.

Z okazji Święta 43. Bazy Lotnictwa Morskiego, proszę przyjąć wyrazy uznania i życzenia satysfakcji z pełnionej codziennej służby w obronie morskich granic RP. W imieniu własnym z najwyższym szacunkiem odnoszę się do profesjonalizmu i zaangażowania towarzyszącego każdego dnia w utrzymaniu stałej gotowości bojowej całego personelu lotniczego. Jednocześnie pragnę podziękować za okazaną pomoc i wsparcie dla mojej osoby, życząc Dowódcy 43. BLM – kmdr pil. Cezaremu Wiatrakowi, długich lat w dobrym zdrowiu, dalszego aktywnego życia, rozwoju osobistych pasji oraz szczęścia i radości wśród rodziny i najbliższych. Swoje życzenia kieruje również do wszystkich żołnierzy i pracowników cywilnych służących pod sztandarem 43 bazy, wyrażając uznanie i głęboki szacunek dla Waszej służby i pracy – życząc wszystkim, wielu lat w zdrowiu oraz wszelkiej osobistej pomyślności, w życiu prywatnym i zawodowym.

                       Z wyrazami szacunku i uznania

                Krzysztof Kirschenstein fotoreporter MKSL