NADANIE SZTANDARU BRYGADZIE LOTNICTWA MW

13 lipca 2019 roku Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej stacjonująca w m. Babie Doły zorganizowała dzień otwarty na lotnisku stałego bazowania z okazji 25-lecia Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej – i przypadające dwa dni później jej Święta. Podczas dnia otwartego zorganizowano Piknik Lotniczy połączony z uroczystym wręczeniem sztandaru dla dowództwa Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

W tak znamienitej uroczystości nie mogło rzecz jasna zabraknąć przedstawicieli Morskiego Oddziału Seniorów Lotnictwa RP z prezesem honorowym płk pil. Aleksym Antoniewiczem oraz całym zarządem i licznie przybyłymi kolegami z naszego stowarzyszenia wraz z całymi rodzinami. W trakcie pikniku na babiedolskim niebie zaprezentowały się załogi samolotów i śmigłowców eksploatowanych w Siłach Zbrojnych RP.

Wszak okazja to niecodzienna nie tylko dla samych mieszkańców Trójmiasta, ale również samych miłośników lotnictwa, których interesuje nie tylko sprzęt latający, ale również i specyficzna służba lotników morskich. Można zatem było skorzystać z tak niecodziennej możliwości obejrzenia z bliska samolotów i śmigłowców eksploatowanych na co dzień w naszym lotnictwie.

Jako pierwsi na lotnisku pojawili się oczywiście entuzjaści lotnictwa, którym jeszcze wschodzące słonce dodatkowo sprzyjało urokliwym ujęciom. O godz 9.30 otwarto bramę jednostki, przez którą wjeżdżały całe rodziny. Wszystkich zwabiły wcześniej zamieszczone anonse w lokalnej prasie i na rożnego rodzaju portalach internetowych. Główny organizator tej imprezy – dowódca Brygady Lotnictwa MW – kmdr pil. Jarosław Czerwonko – przygotował ze swoimi podwładnymi szereg ciekawych atrakcji z udziałem nie tylko statków powietrznych, które obecnie użytkuje Gdyńska Brygada Lotnictwa MW. Po uroczystym nadaniu sztandaru całe dowództwo, zaproszeni goście oraz zgromadzone na lotnisku tłumy ludzi z zapartym tchem obserwowały ciekawe pokazy, które zaczęły się od dynamicznego pokazu Artura Kielaka na samolocie XA41, a chwile po nim można było obserwować samolot myśliwski F-16 C/D z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego stacjonującej w Poznaniu – Krzesinach. W kolejnym, dynamicznym pokazie zaprezentowany został śmigłowiec SH-2G Kaman oraz W3 RM Anakonda z 43. BLMW. Następnie do głosu doszli piloci śmigłowca Mi-14PŁ z Grupy Lotniczej Darłowo, a zaraz po nim nastąpił długo oczekiwany przez wszystkich pokaz pary samolotów myśliwsko-bombowych Su-22 z 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Na koniec pokazów dynamicznych przy delikatnie padającym z przerwami deszczu,zaprezentowali się piloci latający na poczciwych, ale wciąż „jarych” samolotach szkolno-treningowych TS-11 Iskra, w składzie 6 samolotów. Po skończonych pokazach wszyscy zgromadzeni na lotnisku bazy – zadowoleni, lecz z żalem, że to już koniec – wracali do domów, licząc po cichu, że za rok znowu się tu spotkają na jubileuszu 100 lecia Lotnictwa Morskiego.