Pamiętamy o swoich bohaterach

W dniu 19 września 2019 roku odbyła się pierwsza część uroczystości 80-tej rocznicy tragicznej śmierci Generała Brygady Stanisława DĄBKA. Bohaterskiego Dowódcy Lądowej Obrony Wybrzeża w 1939 roku, a także Narodowego Bohatera WP na frontowych drogach (czterech wojen) do naszej Wolności i Niepodległości, na cm. Wojennym Obrońców Wybrzeża Redłowo, w wojennej nekropoli w Gdyni. Miejsce to jest, symbolem losów morskiej stolicy Rzeczypospolitej. Uroczystość uzyskała Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Gdyni, była prowadzona zgodnie z ceremoniałem i tradycjami Wojska Polskiego, a chór SP nr 10 im. Płk Stanisław Dąbka w Tczewie zaśpiewał pieśń Legionów, My Pierwsza Brygada . . .”. Modlitwę w intencji Ojczyzny, dowódcy, oraz poległych żołnierzy i marynarzy prowadził ksiądz Dziekan Marynarki Wojennej kmdr Zbigniew Rećko.

W pierwszej części uroczystości uczestniczyli przedstawiciele i delegacje: Senatu i Sejmu RP, Wojewody Pomorskiego Zarządu i Rady Miasta Gdyni, Kuratorium Oświaty, 3. Flotylli Okrętów Komendy Portu Wojennego, 43. Bazy Lotnictwa Marynarki Wojennej, Muzeum MW Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, Miejskiej Komendy Policji, Jednostki Specjalnej MW, Związek Sybiraków, Państwowa Straż Pożarna, Związek Piłsudczyków, Związek Żołnierzy WP Babie Doły,V LO im. Płk. Stanisława Dąbka w Gdyni, IX LO im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdyni, SP im. Płk. Stanisława Dąbka w Sychowie, Zespół Szkół Szkolno-Przedszkolny im. kpt. ż.w. KO Borchardta w Strzebielino Osiedle, SP 10 im. Płk. Stanisława Dąbka w Tczewie, SP 44 im. Obrońców Wybrzeża w Gdyni oraz mieszkańcy Gdyni.

Dziękujemy za wsparcie i uczestnictwo w uroczystości. Inicjatorem i organizatorem uroczystości był Okręg Pomorski Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, oraz Tow. Przyjaciół Sanoka i ziemi sanockiej, gdzie urodził się, wychowywał i dorastał nasz Bohater. Jest on patronem Komendy Portu Wojennego w Gdyni, oraz sześciu szkół: V LO w Gdyni, SP nr 10 w Tczewie, SP w Sychowie, SP nr 1 w Nisku, SP Lubaczowie, oraz Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli. Ponad jest patronem ulic w 20-tu miastach Polskich: Gdyni, Gdańsku, Elblągu, Redzie, Rumi, Starogardzie Gd., Pruszczu Gd., Wejherowie, Władysławowie, Warszawie, Koszalinie, Krakowie, Kielcach, Częstochowie, Lubaczowie, Nisku, Bolesławcu, Tarnowie, Wrocławiu i Zabrzu. Gratulujemy i dziękujemy tym samorządom.

W drugiej części uroczystości odbyły się w Kościele Garnizonowym Marynarki Wojennej w Gdyni–Oksywie z udziałem, i asystą Honorową Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte. Odsłonięcie tablicy pamięci Generała Brygady Stanisław Dąbka Bohaterskiego Dowódcy Lądowej Obrony Wybrzeża w 1939 roku obyło się w mszy świętej w intencji dowódcy i poległych żołnierzy w 80 rocznicę zakończenia walk obronnych na Oksywiu, oraz kadetów pierwszego rocznika przed składaną przysięgą w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za uczestnictwo w uroczystości.

Prezes Okręgu Pomorskiego Związku Oficerów

im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Kmdr por. mgr Edward Budzyń