Wigilijne spotkanie w Klubie Wojskowym 43. BL MW

Uroczysta Wigilia, jaka się dziś 15 grudnia 2022 roku odbyła w Klubie Garnizonowym na Babich Dołach, była wspólnym spotkaniem byłych oficerów lotnictwa 34. plm, Morskiego Klubu Seniorów Lotnictwa Morskiego oddział w Gdyni oraz z-cy dowódcy brygady i d-cy 43 bazy. Nie miałem ostatnimi miesiącami spotykania się z tymi środowiskami, które są tak bliskie memu sercu. Jednak te wołania z obu klubów do mnie docierały. Tylko trudności z przyczyn mi niezależnych utrudniały mi się z Wami spotkać! Dziś nadarzyła się ku temu okazja, aby nie odmówić sobie tej pociechy serca, aby z tą naturalną skłonnością do rozmów – być na tym „opłatkowym” spotkaniu i wysłuchać tych przebogatych historii, w których to przecież Wam przypadło w zaszczycie utrzymywać zbrojne pogotowie na rubieżach Rzeczypospolitej w jakże trudnych latach dojrzewania naszego Narodu po II wś. Dlatego z wielką łaską i należytym szacunkiem poczytałem sobie dziś znowu wziąć udział w tym niecodziennym spotkaniu, aby popatrzeć na siebie z tym dawnym żołnierskim, szczerym, życzliwym i zawsze czujnym wejrzeniem. Członkowie obu klubów oraz zaprzyjaźnieni koledzy i koleżanki przybyli na tę uroczystą wieczerzę wigilijną, by wspólnie przy jednym stole podzielić się opłatkiem i powspominać stare, dobre czasy. Przed rozpoczęciem wzruszającego dla wielu spotkania, głos zabrał prezes Stowarzyszenia Oficerów Rezerwy 34. plm i Sympatyków Lotnictwa – płk pilot rezerwy Leopold Stachowski, który podziękował wszystkim przybyłym na ten wyjątkowy wieczór. Następnie głos zabrał prezes Morskiego Klubu Seniorów Lotnictwa – kmdr dypl. pil. rez. Paweł Padias, który złożył wszystkim obecnym gościom serdeczne życzenia i wspomniał w chwili zadumy wszystkich naszych kolegów klubowych i koleżanki, którzy w tym roku opuścili nasze szeregi, odchodząc do Dispersalu.

Wśród zaproszonych gości byli m.in.: dowódca 43. BLM MW – kmdr pil. Waldemar Orliński, z-ca Brygady Lotnictwa MW kmdr por. Cezary Kurkowski, wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk, pani Dyrektor Szkoły nr 28 mgr Agnieszka Szwejkowska-Kulpa, płk pilot rez. Aleksy Antoniewicz, który jest honorowym prezesem Morskiego Klubu Seniorów Lotnictwa wraz z obecnym prezesem kmdr. dypl. pil. rez. Pawłem Padiasem. Nie sposób wymienić innych, znamienitych uczestników tego uroczystego spotkania. Po krótkim powitaniu przez wspomnianego wcześniej płk Stachowskiego i kmdr Padiasa wystąpiła młoda, ale już obiecująca  dziewczyna, która zaprezentował utrwalone w świadomości wszystkich pokoleń, polskie kolędy, które z rozrzewnieniem były słuchane przez lotniczą brać i przybyłych gości. Kolejnym arcy ciekawych punktem było odczytanie przez panią Małgorzatę Łubkowską kierowniczkę klubu cudownego wiersza pt. „Dwie łzy”, którego autorem był żołnierz bitwy pod Monte Casino – Ryszard Kiersnowski. (Wiersz pochodzi z domowego archiwum płk pil. Leopolda Stachowskiego). Skutkiem tej niepowtarzalnej atmosfery był spontaniczne westchnienie po odczytaniu tego wiersza, który w niejednym dziś oku zakręcił łzę! Dla mnie znowu wielkie wrażenie wywołały wspaniałe i unikatowe wspomnienia moich cichych bohaterów z wielu wspólnych ich lotów i przygód na płycie lotniska i w przestworzach. Obrazy przeżyć ramię w ramię z tymi, którzy są jeszcze wśród nas, albo niestety już ich zabrakło wśród zebranych… Oby jak największe grono wielbicieli lotnictwa i samych ludzi bezpośrednio z nim związanych mogło długo się cieszyć tak wzruszającymi i pięknymi chwilami. W ten sposób historia naszych stowarzyszeń wciąż trwa i żyje.

Ps.  Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia pragnę w tym miejscu złożyć wszystkim obecnym na tym spotkaniu opłatkowym i ich rodzinom; zdrowych, spokojnych, wesołych świąt. Niech ten wyjątkowy czas przyniesie wszystkim zasłużony odpoczynek, napełni radością, miłością i wiarą, a oczekiwany świąteczny nastrój niech umocni w nas siłę i poczucie ogromnej radości z przeżywania tego pięknego czasu.

Krzysztof Kirschenstein