Zwycięski lot

 9 czerwca 2019 roku odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika “Zwycięski lot” w Plumetot.  Zbiegło się to w czasie z obchodami 75. rocznicy D-Day.

Od dziś Pomnik Polskich Sił Powietrznych w Plumetot będzie przypominał o wkładzie Polaków w ofensywę w Normandii 1944 r. Polscy piloci wykonali podczas lądowania aliantów u wybrzeży Francji ok. 8000 lotów bojowych, eskortując sojusznicze bombowce, bombardując niemieckie bazy zaopatrzeniowe, zwalczając Luftwaffe oraz okręty podwodne wroga, a także niszcząc pociski latające V-1. Do zabezpieczenia alianckiego desantu użyto samolotów z 11 dywizjonów.

Uroczystości rozpoczęły się w kościele św. Samsona w Plumetot Mszą św. w intencji polskich lotników, w której uczestniczyli Ambasador RP we Francji i Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk oraz przedstawiciele IPN, MKiDN, Wojska Polskiego oraz władz lokalnych.

Uroczystość odsłonięcia memoriału Polskich Lotników w Plumetot uświetnił przelot oryginalnego samolotu myśliwskiego Spitfire w barwach polskiego 317.Dywizjonu Myśliwskiego oraz przemówienia okolicznościowe.

Następnie m.in. Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk i Przewodniczący Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych sędzia Bogusław Nizieński odsłonili pomnik “Zwycięski lot”.

Stalowa rzeźba w kształcie litery V (jak Victory) – poświęcona na polskiej ziemi – symbolizuje zwycięski lot polskich lotników w samolotach Spitfire podczas walk o Normandię. Stanęła ona w Plumetot – blisko miejsca, w którym znajdowało lądowisko B-10, będące bazą operacji dla 3 dywizjonów polskich samolotów bojowych podczas walk o Normandię w VI 1944 r.

Od dziś Pomnik Polskich Lotników w Plumetot będzie przypominał o udziale polskiego żołnierza w ofensywie w Normandii 1944 r. i walce Polaków podczas II wojny światowej o wolność Francji i Europy.